Implanty dentystyczne – najskuteczniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych.
Implanty zębowe to wzór trwałości i bezpieczeństwa. Są najlepszym i najbardziej fizjologicznym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu, a nawet rozwiązaniem problemu całkowitego bezzębia. Implantologia pomoże odzyskać Ci funkcje żucia i gryzienia oraz komfort życia, ponieważ to aktualnie najnowocześniejsza metoda odbudowy braków zębowych. Pozwala ona nie tylko na uzyskanie efektów estetycznych, ale także komfortu jakie daje posiadanie własnych zębów. Dlatego obecnie z dobrodziejstw tego wynalazku korzystają już miliony ludzi na całym świecie. Istotą współczesnej implantologii są unikalne właściwości tytanu, ponieważ implant to tytanowa śruba o ściśle określonym kształcie i specjalnie przygotowanej powierzchni, którą lekarz implantolog wprowadza do kości szczęki lub żuchwy w miejscu utraconego zęba. Jak wygląda procedura wszczepienia implantu krok po kroku?
Konsultacja implantologiczna
- W trakcie konsultacji implantolog zbiera informacje na temat oczekiwań pacjenta, ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, uczuleń.
- Kolejnym etapem jest wykonanie tomografii komputerowej. Na jej podstawie ocenia struktury kostne, czy jest wystarczająca ilość tkanki kostnej do wprowadzenia i przyjęcia się implantu. Ponadto może zaplanować ilość oraz miejsce wprowadzenia implantów, ich długość oraz szerokość.
- Po zebraniu wszystkich informacji przedstawia plan leczenia oraz orientacyjne koszty zabiegu.
Jak wygląda zabieg wprowadzenia implantu?
Leczenie implantologiczne dzieli się na dwie części: część chirurgiczną i protetyczną.
- Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym z zachowaniem pełnej sterylności.
- Implantolog nacina dziąsło, odsłania płat śluzówkowo-kostny i wprowadza implant.
- W zależności od przebiegu zabiegu śruba gojąca może zostać założona od razu po wprowadzeniu implantu, lub po okresie ok. 3 lub 6 miesięcy.
- Po zabiegu wprowadzenia implantu wykonywane jest kontrolne zdjęcie radiologiczne, lub tomograficzne.
- Po zabiegu wprowadzenia implantu należy odczekać ok. 3-6 miesięcy, aż dojdzie do osteointegracji implantu czyli zrośnięcia się z kością. Po tym czasie można przystąpić do wykonywania uzupełnienia protetycznego na implancie.
Chirurgia stomatologiczna – to dziedzina stomatologii zajmująca się operacyjnym leczeniem zębów i całej jamy ustnej. Wymaga ona niezwykłej dyscypliny, precyzji, dlatego wszystkie zabiegi, które wykonują nasi chirurdzy – poparte są diagnostyką oraz konsultacjami z lekarzami innych specjalizacji. Nowoczesne metody stosowane w naszych gabinetach pozwalają na przeprowadzenie procedur chirurgicznych sprawnie i bardzo komfortowo dla pacjenta. Chirurgia stomatologiczna to dzisiaj nie tylko usuwanie zębów. Większość procedur chirurgicznych jest składową kompleksowego leczenia stomatologicznego i mogą być one elementem:
- Leczenia ortodontycznego
- Leczenia protetycznego
- Leczenia implantologicznego
W ramach chirurgii stomatologicznej wykonywane są następujące zabiegi:
Ekstrakcje zęba– to zdecydowanie najpowszechniejszy zabieg chirurgiczny u dentysty polegający na usunięciu zęba. Zabieg ten to zawsze ostateczność – dlatego wykonujemy ją tylko wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie jest możliwe.
Wykonujemy ekstrakcje:
- Ze wskazań ortodontycznych
- Zębów zatrzymanych i przemieszczonych
- Zębów zniszczonych procesem próchniczym
- Zębów nadliczbowych
- Złamanych korzeni
- Zębów przyczynowych w chorobie odogniskowej.
Chirurgia stomatologiczna w narkozie– zabiegi usunięcia zębów często budzą wśród pacjentów lęk. Znieczulenie ogólne zapewnia komfort i ogranicza stres związany z zabiegiem.
Plastyka połączeń z zatoką szczękową– czasami ekstrakcja górnych zębów powoduje przerwanie ciągłości dna zatoki szczękowej. Jest to spowodowane anatomicznym umiejscowieniem korzeni zębów w zatoce szczękowej, lub długotrwałym, odzębowym stanem zapalnym.
Chirurgia stomatologiczna zębów zatrzymanych – polega na usunięciu zębów, które się wykształciły, ale nie wyszły na powierzchnię łuku zębowego. Jest bardziej skomplikowanym zabiegiem niż tradycyjne ekstrakcje zębów.
Resekcja wierzchołka korzenia– zabieg ten w większości przypadków pozwala na uratowanie zęba przed ekstrakcją, gdy zastosowanie leczenia kanałowego nie prowadzi do zlikwidowania i zatrzymania zmian zapalnych wokół korzenia zęba, lub nie ma możliwości wypełnienia kanału na całej jego długości.
Chirurgiczne wspomaganie ortodoncji – zabiegi chirurgiczne stanowią istotny element całościowego leczenia ortodontycznego. Poniżej przedstawiamy kilka przypadków, kiedy ortodonta i chirurg łączą swoje siły w trosce o dobro pacjenta.
Odsłonięcie zęba zatrzymanego – zabieg obejmuje operacyjne odsłonięcie zęba niewyrżniętego lub zęba zatrzymanego oraz umieszczenie na powierzchni korony elementu ortodontycznego wraz z trakcją ortodontyczną (zamkiem) wprowadzającą ząb do łuku zębowego. Dzięki siłom ortodontycznym ząb może po pewnym czasie znaleźć się w prawidłowej pozycji.
Plastyka wędzidełek warg i języka – wędzidełko to cienka tkanka, która łączy język lub wargę z wyrostkiem zębodołowym. Zdarza się, że jest ono nieprawidłowo wykształcone, co może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych m.in. odsłaniania szyjek i korzeni zębów, powstawania szpar miedzy zębami, wywoływania trudności w wymowie.
A ponadto wykonujemy również :
- Nacięcie i płukanie ropni
- Leczenie suchego zębodołu
- Zabiegi wyłuszczania torbieli
- Implantacje
- Sinus-lift
- Regeneracja kości
- Replantacja zęba (ponowne umieszczenie zęba w zębodole po jego wybiciu)
- Odsłonięcie zęba zatrzymanego z przyklejeniem zamka ortodontycznego
- Wydłużenie korony klinicznej