Według definicji ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych.
Leczenie ortodontyczne nie ma granic wiekowych! Większość pacjentów podejmuje leczenie, aby poprawić swój wizerunek i podnieść samoocenę. Każdy pacjent powinien mieć jednak świadomość, że wady zgryzu przyczyniają się do szybszego rozwoju próchnicy, chorób przyzębia, urazów w obrębie szkliwa („pękania szkliwa”), mogą potęgować również bóle głowy, bezdech senny, zaburzenia koncentracji, wady wymowy. Podjęcie leczenia ortodontycznego pozwoli oczywiście zaspokoić estetyczne potrzeby naszych pacjentów, ale przede wszystkim wyeliminować powyższe problemy.
Przebieg lecenia ortodontycznego:
- Pierwsza wizyta to konsultacja– odbywa się na niej przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, pobranie wycisków anatomicznych i wykonanie (w naszym centrum w Piekarach) lub skierowanie pacjenta na zdjęcie pantomograficzne i/lub cefalometryczne.
- Druga wizyta obejmuje analizę modeli diagnostycznych i zgromadzonych zdjęć, dobór odpowiedniej metody leczenia oraz ustalenie indywidualnego harmonogramu wizyt.
- Trzecia wizyta to rozpoczęcie właściwego etapu leczenia, czyli upragnione założenie lub odbiór aparatu.
- Kolejne spotkania to wizyty kontrolne, które mają na celu nieprzerwany wgląd w ciągłość i postępy leczenia. Najczęściej odbywają się co 6-8 tygodni przy aparacie stałym, co 2-3 miesiące przy aparacie ruchomym.
- Zakończenie leczenia– jeśli pacjent użytkował aparat stały to moment, w którym zostanie zdjęty, to czas na radość z pięknego i zdrowego uśmiechu.
- Retencja– bardzo ważny etap utrzymywania efektów leczenia. Co najważniejsze, nie wiąże się już z takim wysiłkiem jak podczas leczenia. W większości przypadków wystarczają wizyty co pół roku.
INVISALIGN – leczenie tym systemem to proces noszenia nakładek, które stopniowo w krótkim czasie prostują zęby tak, aby pacjent mógł bez stresu i problemów cieszyć się pięknym uśmiechem. Są one przezroczyste, niewidoczne i bardzo wygodne w noszeniu, nie uczulają, stosowane są u pacjentów ceniących komfort i aktywność. Dostępne są dla dorosłych i młodzieży. Pacjent nosi aparat 24 godziny na dobę, zdejmuje jedynie do mycia zębów i jedzenia, tym samym zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej nie jest utrudnione. Jest to metoda bez zamków i drutów oraz wszelkich ograniczeń związanych ze stałymi aparatami. Długość i plan leczenia ustalany jest na podstawie szybkiego i precyzyjnego skanu 3D wykonywanego przy pomocy najnowocześniejszego skanera wewnątrzustnego.
APARATY RUCHOME – służą do leczenia młodszych dzieci. Najczęściej pobudzają wzrost części twarzowej czaszki w odpowiednim kierunku. Podjęcie leczenia na wczesnym etapie rozwoju może przyczynić się do wyeliminowania konieczności leczenia aparatem stałym.
APRATY STAŁE – są trwale mocowane na cały okres leczenia do powierzchni zębów za pomocą zamków metalowych lub estetycznych. Tego typu aparaty umożliwiają bardzo precyzyjne planowanie i kierowanie przemieszczaniem się zębów. Mogą działać w konwencjonalny sposób za pomocą sił generowanych z łuku przez ligatury w aparatach klasycznych. W aparatach samoligaturujących z kolei, mechanizm działania jest podobny, ale ligatury zostały zastąpione specjalnym zatrzaskiem.
Aparaty stałe są przeznaczone dla pacjentów, którzy są w stanie utrzymać wzorową higienę jamy ustnej!